Dentysta dba o estetykę

Łączenie ładnego wyglądu ze zdrowiem i ogólnie uznawanie piękna za bardziej wartościowe od brzydoty to nie „dyskryminacja”, jak maluje to często współczesna kultura. Jest to nasze zachowanie wpisane w ludzką psychikę równie mocno, co reagowanie strachem na połączenie koloru żółtego i czarnego bądź krzywienie się na gorzki smak. W przypadku stomatologii estetycznej nie należy z tego powodu kręcić nosem i traktować zabiegów jako zbędnego luksusu bądź elementu próżności. Zdrowe zęby to zęby ładne.
Piękne zdrowie
Kiedy dentysta Warszawa mówi o ładnych zębach, będzie miał pewnie na myśli przede wszystkim kwestie zdrowotne, na przykład brak próchnicy. Zwykła osoba będzie myślała tutaj raczej o hollywoodzkim uśmiechu. W praktyce jednak wcale nie są to różne priorytety. Wręcz przeciwnie, zazębiają się one idealnie. W jakich konkretnie kwestiach?
I. Proste zęby
Odpowiedni zgryz to zgryz prosty, w którym zęby prawidłowo na siebie zachodzą. Wtedy jest to zgryz ładny i mamy przed oczami dwa równiutki łuki. Taki stan uzębienia jest ważny dla zdrowia, ponieważ minimalizuje ryzyko próchnicy oraz ułatwia czyszczenie zębów. Jest też ważny dla prawidłowego żucia i wolnego ścierania się zębów.
II. Białe zęby
Biel zębów wbrew pozorom nie jest naturalna. Naturalne zęby są lekko żółte i niebieskawe. Jest to jednak zabarwienie delikatne. Na tle czerwonej jamy ustnej wydają się białe. Wiele procesów chorobowych i procesów stanowiących ryzyko chorób odbarwia zęby. Jeśli są przebarwione, to najpewniej nie dbamy odpowiednio o zęby.
III. Kompletne zęby
Najbrzydsze są luki w uzębieniu. Nie tylko szpecą, ale jeszcze zmieniają sposób, w jaki pracuje cała szczęka. Co ciekawe, im lepszy estetycznie sposób ich eliminowania, tym lepsze działanie szczęki, więc zdrowie jest tutaj idealnie skorelowane z wyglądem.

 

Dodaj komentarz